Rētu korekcija
Rekonstruktīvā ķirurģijaRētas, kas radušās negadījuma vai ķirurģiskas iejaukšanās rezultātā, ir neprognozējamas. Tas, kāda izvēršas rēta, ir vienlīdz atkarīgs gan no individuālajām sadzīšanas spējām, gan no sākotnējās traumas un ķirurga prasmes.
Rētas smaguma pakāpi var ietekmēt vairāki faktori: brūces lielums un dziļums, asins apgāde bojātajā vietā, ādas biezums un krāsa un rētas virziens.
Rētu nav iespējams likvidēt pilnīgi, taču plastikas ķirurgs bieži vien var uzlabot rētas izskatu, padarot to mazāk redzamu. To panāk ar injekcijām, ārējām aplikācijām vai koriģējot rētas ķirurģiski.
Kaut arī rētu korekcija parasti ir droša, vienmēr iespējamas komplikācijas. Tās var būt tādas kā asiņošana, reakcija uz anestēziju, infekcija vai neglītas rētas recidīvs.
Hipertrofiskas rētas
Hipertrofiskas rētas ir biezas, sarkanas, ar reljefu. Hipertrofiskas rētas paliek sākotnējā iegriezuma vai brūces robežās un bieži vien tās uzlabojas pašas no sevis, kaut arī tas var vilkties pat gadu vai ilgāk. Labāku rētu izskatu panākt ar silikona krēmu vai plāksteru aplikācijām, pielietojot lāzerterapiju vai steroīdu kompresēm vai injekcijām. Ja konservatīvā metode nav pietiekami efektīva, hipertrofisko rētu izskatu bieži mēdz uzlabot ķirurģiski, lai tas sadzīstot būtu mazāk redzams.
Keloīdi
Keloīdi ir biezi, krunkaini, niezoši rētaudu sakopojumi, kas veidojas ap brūces malām. Bieži vien tie ir sarkani vai tumšākas krāsas nekā apkārtējā āda. Keloīdi veidojas, ja ķermenis pēc brūces sadzīšanas turpina pastiprināti izstrādāt kolagēnu.
Keloīdi var parādīties jebkurā ķermeņa vietā, taču visbiežāk tie veidojas uz krūšu kaula, ausu ļipiņām un pleciem. Keloīdu veidošanās tendence samazinās, cilvēkam kļūstot vecākam.
Keloīdus bieži vien apstrādā, injicējot steroīdus tieši rētaudos, lai samazinātu apsārtumu, niezēšanu un dedzināšanu.
Ja steroīdu lietošana nav piemērota, rētaudus var izgriezt un brūci noslēgt ar vienu vai vairākām šuvju kārtām. Parasti šo procedūru veic ambulatori vietējā anestēzijā. Pacients var atgriezties darbā pēc vienas vai divām dienām; šuves tiks noņemtas pēc dažām dienām.
Neatkarīgi no lietotās metodes keloīdiem ir neatlaidīga tendence recidivēt, reizēm veidojoties pat lielākiem nekā iepriekš. Lai to novērstu, ķirurgs rētas izgriešanu ar steroīdu injekcijām var kombinēt ar tiešām steroīdu kompresēm operācijas laikā. Jūs var lūgt veselu gadu nēsāt rētas vietu nospiedošu apģērbu, lietot silikona krēmu vai plāksterus un apmeklēt lāzerterapiju. Pat šādā gadījumā keloīdi var atkārtoties, un ik pēc dažiem gadiem var būt nepieciešamas atkārtotas procedūras.
Kontraktūras
Pēc apdegumiem vai citām traumām, ja zaudēts liels laukums ādas, var veidoties rēta, kas savelk kopā ādas malas. Šī savilkšanās procesa jeb kontrakcijas rezultātā izveidojusies kontraktūra var ietekmēt apkārtējos muskuļus un cīpslas, ierobežojot normālas kustības.
Koriģējot kontraktūru, rētu parasti izgriež un aizstāj ar ādas transplantātu vai pārklājumu. Dažos gadījumos var izmantot procedūru, ko sauc par „Z” plastiku.
Pēc operācijas var būt vajadzīga fizioterapija, lai atjaunotu pilnas funkcijas.
Sejas rētas
Sejas rētas to izvietojuma dēļ bieži uzskata par kosmētisku defektu neatkarīgi no tā, vai tā ir hipertrofiska vai nav. Ir vairāki veidi, kā sejas rētu padarīt ne tik viegli pamanāmu. Bieži to vienkārši izgriež un noslēdz ar sīkām šuvēm, atstājot sīkāku, grūtāk pamanāmu rētu.
Ja rēta ir šķērsām dabiskajām ādas krokām, ķirurgs var spēt to repozicionēt paralēli šīm līnijām, lai tā nebūtu tik uzkrītoša. (skat. „Z” plastika)
Dažu sejas rētu korekcijai var izmantot lāzerprocedūras.
Z plastika
Z plastika ir ķirurģiska tehnoloģija, ko izmanto rētas repozicionēšanai tā, lai tā iespējami atbilstu dabiskajām ādas līnijām un krokām un tādējādi būtu grūtāk pamanāma. Ar to var atvieglot arī kontraktūru radīto spriedzi.
Šajā procedūrā veco rētu izgriež un katrā pusē izdara jaunus iegriezumus, izveidojot mazus trīsstūrveida ādas pārklājumus. Šos pārklājumus pēc tam sakārto tā, lai brūci nosegtu citādā leņķī, rētai piešķirot „Z” rakstu. Brūci noslēdz ar precīzām šuvēm, un diegus pēc dažām dienām izņem. „Z” plastika parasti ir ambulatora procedūra vietējā anestēzijā.
Kaut gan ar „Z” plastiku dažas rētas var padarīt mazāk redzamas, tās neizzudīs pavisam. Daļa rētas tomēr paliks ārpus atslābuma līnijām.
Ādas transplantācijas un audu lēveru rotācijas operācijas
Ādas transplantācijas un pārklājumu operācija ir nopietnāka nekā citas rētu ķirurģijas formas. Tās, ļoti iespējams, izdarīs stacionāri vispārējā anestēzijā. Var paiet vairākas nedēļas vai mēneši, kamēr ārstētā vieta sadzīst, un līdz pat gadam var būt jānēsā atbalstošs apģērbs vai apsējs.
Transplantācijā āda no veselas ķermeņa daļas (donora vietas) tiek pārstādīta, lai nosegtu savainoto vietu. Visos transplantācijas gadījumos paliek kaut kādas rētas donora un saņēmējā vietā.
Pārklājumu operācija ir sarežģīta procedūra: ādu kopā ar zem tās esošajiem taukaudiem, asinsvadiem un dažreiz arī muskuļiem pārvieto no veselas ķermeņa daļas uz savainoto vietu. Dažos gadījumos asinsapgāde donora vietai paliek piesaistīta vienā galā; citos gadījumos ādas pārklājumā esošie asinsvadi tiek atkal savienoti ar asinsvadiem jaunajā vietā ar mikrovaskulārās ķirurģijas metodi.
Ādas transplantācijas un pārklājumu operācija var ievērojami uzlabot rētainās vietas funkciju. Kosmētiskie rezultāti var būt ne tik apmierinoši, jo pārstādītās ādas krāsa un struktūra var nebūt pilnīgi atbilstīga apkārtējās ādas krāsai un struktūrai.
Pēc rētu korekcijas
Pēc jebkuras rētu korekcijas ļoti svarīgi ir ievērot ķirurga norādījumus, lai brūce pareizi sadzītu. Kaut arī jūs ļoti ātri varat būt ‘atkal uz kājām’, ķirurgs jums ieteiks pakāpeniski atsākt parastās aktivitātes.
Atveseļošanās procesā paturiet prātā, ka nevienu rētu nevar likvidēt pilnīgi; uzlabojuma pakāpe ir atkarīga no rētas lieluma un virziena, ādas īpašībām un kvalitātes un tā, cik rūpīgi brūci apkopsiet pēc operācijas. Ja sākumā rēta izskatās sliktāk, nekrītiet panikā – galīgie ķirurģiskās iejaukšanās rezultāti var būt jāgaida vairākus mēnešus.