Nervu nospiedumu neiropātijas
Rekonstruktīvā ķirurģijaNerviem ejot pa to anatomiskiem tuneļiem vai sašaurinājumiem, dažādu iemeslu dēļ, iespējama nerva nospiešana ar funkcijas traucējumiem. Pacienti visbiežāk sūdzas par sāpēm, tirpšanu rokā vai pirkstos, ilgstoša nospieduma rezultātā var tik traucētas arī pirkstu kustības. Biežākie ir nervu nospiedumi - karpālā kanāla vai kubitālā kanāla līmenī.
Karpālā kanāla sindroms
Karpālā kanāla sindroms ir plaukstas vidus nerva (latīniski – n.medianus) nospiedums karpālā kanāla līmenī. N. medianus veic jušanas nodrošināšanas funkciju īkšķī, rādītājpirkstā, vidējā pirkstā un daļēji arī zelnesī, kā arī nodrošina plaukstas mazās muskulatūras darbību. Karpālā kanāla apakšējo un sānu sienas veido plaukstas kauli, bet augšējo daļu veido plaukstas saite (latīniski lig. transversumcarpi), kas mēdz sabiezēt. Kanāla saturu veido deviņas pirkstu saliecējcīpslas un vidus nervs, kurš ir visjutīgākais gan uz ķermeņa vispārīgām metabolām izmaiņām, gan lokālu faktoru ietekmes.
Iemesli karpālā kanāla sindroma attīstībai ir visdažādākie – vispārīgas organisma saslimšanas kā cukura diabēts, vairogdziedzera slimības, reimatoīdais artrīts u.c., traumas seku radītas kaula deformācijas kanāla līmenī, nepareiza darba ergonomika, vienmuļas kustības un pārslodze. Sievietes slimo biežāk. Nerva nospiedums rada sāpes, tirpšanu, jušanas traucējumus, bet ilgstoša nospieduma gadījumā rodas muskuļu funkcijas zudums un izdilums.
Lai novērtētu nerva impulsu pārvades funkciju izmaiņas, jāveic elektrofizioloģiskie izmeklējumi kā elektromiogrāfija vai elektroneirogrāfija. Dažkārt nākas veikt arī ultrasonogrāfiju, ja ir aizdomas par veidojumu, kas nospiež nervu, vai rentgenogrāfiju, plaukstas kaulu stāvokļa izvērtēšanai.
Ārstēšanā būtiskākais ir ārstēt pamatcēloni. Ārstēšana sākas ar rokas ergoterapiju un specifiskiem nerva stiepes vingrinājumiem, nakts imobilizāciju, pretsāpju vai pretiekaisuma zālēm, blokādēm vai operāciju. Mūsdienas tiek pielietotas divas operācijas tehnikas - vaļēja plaukstas saites šķelšana, tādējādi atbrīvojot nervu, palielinot kanāla tilpumu un samazinot spiedienu uz nervu vai endoskopiska saites sķelšana. Pētījumi pierāda, ka klīniskie rezultāti ir labāki vaļēja tipa operācijai.
Kubitālā kanāla sindroms
Kubitālā kanāla sindroms ir elkoņa nerva (n. ulnaris)
nospiedums elkoņa locītavas iekšējās virsmas rajonā. Pacienti visbiežāk sūdzas par sāpēm un tirpšanu zeltneša vai mazā pirkstiņa rajonā, kā arī par jušanas traucējumiem plaukstas mugurējā virsmā. Gadījumos, kad nerva nospiedums ir smags, pacientam ir grūtības vai pat neiespējami veikt kustības pirkstos, plaukstas mazo muskuļu inervācijas traucējumu dēļ. Novēro arī šo muskuļu izdilumu. Liela loma diagnozes uzstādīšanai, elkoņa nerva nospieduma gadījumā, ir klīniskai izmeklēšanai. Diagnozes apstiprināšanai var veikt elektrofizioloģiskos izmeklējumus, ultrasonogrāfju vai rentgenogrāfiju. Mūsdienās tiek pielietotas divas operācija tehnikas – vaļēja vai endoskopiska. Vaļējas operācijas laikā notiek kubitālā kanāla atvēršana un nerva atbrīvošana. Gadījumos, kad novēro nerva pārmērīgu kustīgumu elkoņa apvidū, nepieciešama nerva transpozīcija jeb novietošana jaunā anatomiskā pozīcija. Endoskopiskas operācijas laikā nervs tiek atbrīvots caur mazu griezienu. Lai arī klīniskie rezultāti ir vienlīdz labi abām metodēm, endoskopiskas operācijas laikā nerva transpozīcija nav iespējama. Līdz ar to katrs pacients jāizmeklē individuāli un jāpielieto piemērotākā operācijas tehnika atbilstoši situācijai. Iznākums ir atkarīgs no tā, cik ilgi nervs bijis nospiests.
Elkoņa nervs var tik nospiests arī plaukstas locītavas līmenī Gijona kanālā. Sūdzības ļoti līdzīgas kā kubitālā kanāla sindroma gadījumā, izņemot pacients nesūdzēsies par jušanas traucējumiem plaukstas mugurēja virsmā.
Citi nervu nospiedumi
Bieži pacientiem ar viena nerva nospiedumu tiek konstatēti nervu nospiedumi citos anatomiskajos apvidos vai pat nervu saknītēs kakla rajonā. Mēdz būt gadījumi, ka viens nervs tiek nospiests vairākos līmeņos, piemēram, vidus nerva nospiedums karpālā kanāla līmenī un starp m.pronator muskulāram daļām. Citi biežākie nervu nospiedumi ir grozītājumuskuļu sindroms (m.pronatorsindroms), Gijona kanāla sindroms, Thoracic outlet sindroms jeb nervu pinuma nospiedums kakla rajonā.